Beatlemania logo

Jiří a Ringo Starr 2b


Konečně něco nového!!!

Znova na českém trhu nejznámější "beatlesácká" knížka"

THE BEATLES V PÍSNÍCH I OBRAZECH

Knizka obal front modified Knizka obal zadni modified

Právě tuto knížku si můžete vysoutěžit v rozhlasovém pořadu "Beatlemánie"na Čro Regina dne: 24.listopadu od 20:04 hodin nezapomeňte tedy v neděli 24.11.2013 poslouchat Čro Regina

Bible fanoušků kapely The Beatles vychází znovu po 44 letech

Jen málo publikací aspiruje na titul „bible čtenářů“. Kniha The Beatles v písních a obrazech, kterou ve druhé půli šedesátých let sestavil renomovaný britský výtvarník Alan Aldridge, si však tento přídomek zaslouží. Její český překlad a v několika případech také originál dávaly čtenářům v tehdejším Československu radost a naději v těžkých dobách. Každý zachovaný výtisk se stával cennou relikvií ohmatanou stovkami prstů. Originální titul vyšel ve dvou dílech v letech 1969 a 1971, česky vydal první díl v roce 1969 pražský Panton. K tuzemským čtenářům se nyní, po 44 letech, dostává publikace znovu – ovšem v revidované, a především kompletní podobě.

Kniha The Beatles v písních a obrazech je svého druhu jedinečným dílem. Obsahuje výběr těch nejlepších textů The Beatles jako Can’t Buy Me Love, A Hard Day’s Night, Rocky Raccoon, Revolver či Yellow Submarine. Ty ale navíc prokládají vtipné komentáře Johna, Paula, George a Ringa. Ilustrují je a často interpretačně rozvádějí pečlivě vybrané kresby, grafická díla a fotografie předních umělců té doby.

Výpravná kniha věrně odráží surrealistický a psychedelický svět, ve kterém The Beatles žili a tvořili. A zároveň dokládá nesmírný vliv „brouků “ na životní styl jejich generace. Vedle editora Alana Aldridge se na knižní podobě podíleli renomovaní tvůrci jako Clive Arrowsmith, David Bailey, Mel Calman, David Hockney, Ronald Searle, Peter Max, Ralph Steadman a mnoho dalších.

První české vydání ikonické publikace The Beatles v písních a obrazech se na prahu normalizace stalo na dlouhou dobu posledním paprskem svobody a radosti. Britská a americká hudba v čele s kapelami The Beatles a The Rolling Stones tehdy představovala závan tak trochu jiného, svobodného světa. Nekvalitní magnetofonové nahrávky a občas i dražší LP desky se leckdy sehnat daly, ale s tiskem, fotografiemi a obrazovým materiálem či texty interpretů to bylo podstatně horší.I proto se kniha The Beatles v písních a obrazech stala vzácným grálem nespoutané radosti, prohlíženým potajmu o přestávkách ve vyučování a na víkendových mejdanech. Zároveň s tím plnila i unikátní funkci uměleckého kreativního nástroje, informačního a inspiračního zdroje. V některých výtiscích byly tužkou zaznamenávány více či méně pracně odposlouchané akordové značky, v jiných fanoušci vytrhali celé stránky. Stránky žádné jiné knihy nebyly tolikrát ručně kopírovány a variovány v době, kdy byla kopírka v Čechách hudbou daleké budoucnosti. Pomohl tedy průsvitný pauzovací papír na překreslení motivu do památníku, čtvercový rastr na zvětšení fotografie pro vytvoření ručního plakátu nebo předlohy šablony, vyřezávané holicí čepelkou Astra do čtvrtky.Tyto motivy se objevily na tričkách, školních brašnách, pouzdrech na hudební nástroje i na samotných kytarách. A také na zdech: třeba na pražské Kampě. Alan Aldridge se v šedesátých letech rozhodl, že se pokusí přesvědčit přední britské výtvarníky, aby svými ilustracemi vytvořili k textům The Beatles obrazový doprovod. Oslovil také fanoušky, kteří měli zaslat své vlastní vizuální návrhy k písním, jež tak hluboce ovlivnily celou generaci. A tento záměr mu vyšel stoprocentně.


Knizka vnejsi obal modified

Alan Aldridge je britský ilustrátor, kreslíř a grafik. Také inspirátor, spoluautor a editor knihy, blízký přítel The Beatles, přezdívaný The Man with the Kaleidoscope Eyes (Muž s kaleidoskopickýma očima) podle stejnojmenné písně. Jeho práce ovlivnily artovou tvář 60. a 70. let. Je autorem řady obalů knih, zejména z oblasti sci-fi, divadelních a filmových plakátů. Z jeho význačných prací jmenujme obaly alb Eltona Johna (Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy), druhé album The Who (A Quick One ), plakát k filmu Andyho Warhola a Paula Morriseyho Chelsea Girl či světoznámé logo Hard Rock Café. Velkou popularitu si získala i obrázková kniha na motivy poémy britského autora Williama Roscoea The Butterfly's Ball and the Grasshopper's Feast (Motýlí bál a kobylčí hody).

Dalším autorem, jenž přispěl do knihy o The Beatles, je Clive Arrowsmith, světoznámý fotograf, který vytvořil portréty Davida Bowieho, Micka Jaggera, Kate Bush, ale také Anny Netrebko, Daniela Barenboima, Jeremyho Ironse, dalajlamy či prince Charlese. Je také autorem řady obalů alb (například Band on the Run McCartneyových Wings). Jako jediný fotograf na světě vytvořil dvě edice prestižního kalendáře firmy Pirelli.

Neméně významnými přispěvateli byli také pravděpodobně nejlepší britský fotograf David Bailey (dodnes aktivní ikona světové fotografie; stal se předobrazem hlavního hrdiny legendárního filmu Michelangela Antonioniho Zvětšenina), jeden z nejvlivnějších britských výtvarníků 20. století David Hockney, renomovaní kreslíři a karikaturisté Mel Calman, Ronald Searle, Ralph Steadman nebo Peter Max.

14.října nové CD McCartneyho

"New"

A tady máte klubáckou recenzi:


NEW modified

Paul McCartney a jeho album „New“

Staré pořekadlo našich babiček hlásalo, že chceš li omladititi muže, pořiď mu mladou ženu, eventuelně alespoň novou. S ohledem na historii McCartneyho vztahů nevím, zda li lze tuto moudrost u něj vždy použít, ale jisté je, že jeho nový vztah s Nancy Shevelovou z něj udělal doslova mladíka nabitého po všech stránkách, včetně té umělecké. Tedy pokud budeme pátrat, která múza v tom lítá, a kde vzal McCartney inspiraci na tvorbu svého alba „New“, můžeme s 80% jistotou říci, že hlavním motorem jeho tvorby byla Nancy.

Album se ocitlo na trhu 14.října 2013 a netrvalo mu ani 14 dní, aby si získalo velmi pozitivní hodnocení ze stran odborné i běžné posluchačské veřejnosti. Vždyť už pilotní písnička, alias singlové promotion tohoto alba ve stejnojmenné písni „New“ je milostná píseň „Par Exellence. V neotřelých verších najdeme zpověď člověka, který se v 70 letech opět zamiloval. Nelze také nezmínit, že kromě nové manželky přinesla albu novou krev spolupráce s mnoha novými, osvědčenými postavami showbyznysu a také různá místa natáčení jednotlivých skladeb určitě ovlivnili jeho žánrovou pestrost a různobarevnost jednotlivých skladeb, která je nejčastěji vyzdvihována, jako jeho pozitivum. V záporné řeči bychom klidně mohli říci, že je album koncipováno dle hesla „každej pes, jiná ves“ a bude to pravda pravdoucí. Myslím, že to ani nemohlo jinak dopadnout, když si Paul přivzal ku pomoci různé producenty z řad svých přátel, kteří jsou všichni většinou o celou jednu generaci mladší a mnozí z nich mají k The Beatles doslova rodinný vztah. Ale právě toto bylo tím správným kořením jednotlivých skladeb.

Tím hlavním viníkem úspěchu alba je však samozřejmě především sám Paul McCartney, který se snažil oprostit od zajetých kolejí, nebránil se modernějšímu zvuku i pojetí, ale hlavně stále jak vidno je oním melodikem plný nápadů. I když se určitě nejedná o album hitových popěvků, najdeme zde skladby, které po několikanásobném poslechu tyto ambice mají, což se o předchozích albech dalo těžko tvrdit. Než se zaměříme na některé skladby alba podrobněji, nabízím celkový jmenný seznam jednotlivých tracků alba verze „De Luxe“.

1. Save Us 8. Everybody Out There

2. Alligator 9. Hosanna

3. On My Way To Work 10. I Can Bet

4. Queenie Eye 11. Looking At Her

5. Early Days 12. Road

6. New 13. Turned Out

7. Appreciate 14. Get Me Out Of Here

15. Scared

Pro přehled uvádím všechny producenty, kteří na albu s Paulem spolupracovali, a jsou to Paul Epworth, Mark Ronson, Ethan Johns a Giles Martin.

Jako vždy, McCartney ošetřil svoji vydavatelskou politiku několika počiny najednou. Základní verze s 12 tituly, verze deluxe se 14 písničkami, japonská verze s 15 tituly, americká verze s bonusovým DVD, na LP s 12 skladbami a na netu se dají stáhnout obě základní verze. Posledně uvedená skladba je tzv. Hidden-Track (skrytá nahrávka). Není uvedená na obalu, ale ve standardní verzi je poslední 13. skladbou. Na deluxe je 15. skladbou. Autorem přední stránky obalu je Dan Flavin (29.11. 1933 – 1.4. 1996), v USA známý v šedesátých létech svým minimalistickým uměním. Proslavil se mimo jiné sestavami barevných zářivek. Dan Flavin také inspiroval textilní branži designovou bundou se zipem. Obal je papírová miniatura rozkládací LP desky s vloženým 16 stránkovým bookletem s 10 fotografiemi.

Co říci závěrem? Spousty aktivních muzikantů, se kterými jsem o albu mluvil je doslova nadšeno tímto CD s tím, že je opravdu dotažené do nejmenších detailů a ke všemu je ještě zábavné, voňavé a příjemné. McCartney potvrdil svoji uměleckou zralost a zrealizoval své hudební sny. Možná je to jeho znovuzrození, možná je to třeba i poslední výkřik, ale tak, či tak, bez ohledu na pravdivou skutečnost je to nahrávka nesmírně pracovitého chlapa, bytostného muzikanta, za kterého by se zbytek skupiny The Beatles, kdyby nám to mohli sdělit, určitě nestyděli. Tahle deska je totiž dost dobrá. Jiří Svátek+Miloš Štambera

***

HRAJTE TO NAHLAS, aneb 50 let „Love Me Do „

Všichni, kdo milují hudbu 60 let, pravověrný Rock And Roll a především skupinu The Beatles, najdou v této knize velmi přehledné a čtivé informace o všech, co k tomuto tématu náležejí. Neencyklopedické příběhy interpretů, kteří stáli na startu a zrození Rock And Rollu, který pak hladce přešel pomocí britské invaze k „merseybeatovému“ stylu a později celosvětovému rocku, jako takovému. Historie rockové hudby 50. -70 let v osmnácti obrazech, tak se dá nejstručněji vyjádřit obsah pěti set stran přinášejících portréty a příběhy hudebníků a skupin, ale také historické, kulturní a společenské souvislosti, na jejichž pozadí se tato historie odvíjela. Druhá polovina šedesátých a první půle let sedmdesátých představují „zlatý věk“ rockové hudby, vrcholnou epochu, která již později v mnoha ohledech nebyla překonána. Text nechce být pouhou faktografií, autor se nebrání subjektivnímu pohledu, jeho hlavním záměrem bylo – jak říká v samém závěru - vyvolat ozvěnu této hudby ve vzpomínkách pamětníků a nechat nahlédnout její nejslavnější období také těm, kteří ony požehnané časy bohužel nemohou pamatovat.

autor: Leoš Šedo vydalo nakladatelství: Galén cena: 390, - Kč

POZOR !

Členové klubu mají možnost si knížku objednat na dobírku přímo od autora pana Šedy za 300,- Kč. Kontakt: leos.sedo@tiscali.cz

Jinak lze knížku pořídit třeba v obchodě „Luxor“, či přímo u vydavatele „Galen“ a v množstvích dalších internetových knihkupectví . Knížka vyšla i jako e-kniha.


nova knizka