Beatlemania logo

HISTORIE ČESKÉHO FANKLUBU SKUPINY THE BEATLES

Jak známo z dob předrevolučních, neměli příznivci populárních hvězd showbyznysu pocházejících ze zemí za železnou oponou v bývalém Československu na růžích ustláno. Bylo tedy jasné, že vbrzku po revoluci bude jen otázka času, kdy se někdo z hudebních nadšenců probudí a založí legální fanklub nějaké populární skupiny, či zpěváka, který byl za dob socialismu, když ne přímo perzekuován, tak určitě nepodporován.

Jakousi základní buňkou, či prvotní snahou byl v jistém smyslu „Mírový klub Johna Lennona“, který fungoval za bedlivého dohledu STB už v dobách socialismu. Tato společenská skupina však byla zcela něčím jiným, než klasickým hudebním fanklubem a její aktivity se po roce 1990 stále zmenšovaly, až zcela zanikly. Bylo přitom všeobecně známo, že v republice právě odříkaného chleba se skrývá a v tajnosti mu holduje obrovské množství lidí, a tak první porevoluční fanklub na sebe nedal dlouho čekat.

Nejlepší skupina na světě, liverpoolští The Beatles byli jednoznačně tím úplně prvním tématem pro tu část populace, která se chtěla svým fandovstvím a trávením volného času přihlásit k tvorbě této britské hudební skupiny. A tak v roce 1994 vzniká v Ostravě první oficiální, právně registrovaný fanklub (s předsedou p. Šagátem a jeho pravou rukou, Ing. Kollárem). Činnost této společenské organizace se omezovala jen na čtvrtletní vydávání časopisu s názvem „Beatles včera a dnes“, který ve svém začátku byl distribuován i do běžné prodejní sítě časopisů. Krátce po založení klubu narostla členská základna tohoto sdružení bleskovou rychlostí až do výše 2000 registrovaných členů. Bohužel, vedení tohoto klubu svoje aktivity nijak dál nerozšiřovalo a k vydávání časopisu přistupovalo čím dál méně odpovědně. Po roce byl klubový časopis stažen z veřejného prodeje, protože nesplňoval právní podmínky k takovému šíření a změnil se na neveřejný fanzin určený pouze k interní potřebě klubové členské základny. Ekonomicky klub fungoval pouze z členských příspěvků. Počet členů klubu se postupně vlivem nezodpovědného vedení zmenšoval, a místo svého rozvoje stále více stagnoval.

Posledním hřebíčkem do rakve jeho zakladatelů a vedení bylo vybrání ročních klubových příspěvků a ukončení vydávání klubového fanzinu, bez jakéhokoliv důvodu a varování. Morální selhání jeho dvou protagonistů si vyžádalo zrušení klubu starého a v návaznosti na aktivity některých jeho členů založení klubu nového.

16.1.2001 byl v Praze založen a registrován MV jako společenská zájmová organizace nový fanklub, pojmenovaný „Celorepublikový klub Beatlemaniaků“ (IČ: 26523655), se sídlem Chrpová 507, 25243 Průhonice. Do jeho vedení se postavila trojice bývalých členů klubu starého. Předsedou klubu se stal Jiří Svátek se svými zástupci Janou Čurdovou a Ditou Závitkovskou, kterou později nahradil Luboš Červený. Jmenovaní se stali zároveň i redakční radou nově vydávaného fanzinu s názvem „Beatlemánie“, který od té doby vychází pravidelně, kvartálně až do současnosti.

Nový klub začínal z velmi nevýhodné pozice zklamaných a zrazených členů původního klubu s poměrně malým počtem „věrných“, kteří byli ochotni za Beatles lidově řečeno cedit krev a zkusit to s novým vedením znova. Po dvou letech, kdy se nové vedení nejen poučilo z chyb minulých a nasměrovalo svoji činnost a aktivity trochu širším směrem, než bývalé vedení, dochází k postupnému zvětšování a nárůstu členské základny. Na svoji původní výši se však už nikdy nedostalo a nepřekročilo magickou hranici jednoho tisíce členů, kam se až do této chvíle v maximu klub dostal.

1.gif